Tüm Ürünlerde 59TL ve üzeri alışverişlerde KARGO BEDAVA!
KAPIDA ÖDEME İMKANI ile güvenli alışveriş için herşey!

Farklı Düşünmek ve Fark Yaratmak

Farklı Düşünmek ve Fark Yaratmak

Farklı Düşünmek ve Fark Yaratmak

FARKLI DÜŞÜNMEK

Fark kelimesinin TDK’deki anlamı ‘’Bir kimse veya nesnenin bir başkasıyla karıştırılmamasını sağlayan ayrılık, benzer şeyleri birbirinden ayıran özellik; başkalık, ayrım, nüans.’’dır.

Maslow’un ‘’İhtiyaçlar Hiyerarşisi’’nde en üst basamakta kendini gerçekleştirme vardır. Psikolojide kendini gerçekleştirmenin tanımı ‘’Kişinin potansiyeli ve becerilerini tam olarak fark etmesi, bunları en üst düzeyde geliştirmesi, hayatı tam olarak yaşaması, hayattan zevk almasıdır.’’ Siz öğrencilerin kendini gerçekleştirme süreci girdiğiniz sınavlardan hedeflediğiniz puanı almakla tamamlanır ama hedefiniz olduğu sürece (her şey olabilir) bu süreç o hedefiniz başarıya ulaşana kadar devam eder. Yani süreklilik içerir.

Kendini gerçekleştiren bireyin özelliklerinden en önemlisi farklı ve aykırı olmasıdır. Bu farklılık daha çok bilişsel düzeydeki farklılıktır ve olumluluk içerir. Fark yolunun şoförü yaratıcı düşünmedir. Yaratıcılık doğuştan gelen bir özellik olabildiği gibi bireysel çaba ile de geliştirilebilir. Örneğin; normal zeka seviyesine sahip olan bireylerin ortalama IQ düzeyi 90-120 arasıdır. Kişi beynini pasif bırakırsa bu seviye 90’da kalır ama aktif kılarsa 120’ye kadar çıkar belki de bu sayıyı aşar.

Farklı olmanın önündeki en büyük engel sürü psikolojisidir. Sürü psikolojisine kendini kaptıran beyin ‘’Herkesin yaptığını yapayım. Herkesin düşündüğünü düşüneyim.’’ derken fark yaratamaz. Bu psikoloji kişide özgüvensizliğe sebep olur ve gelişimin önünü tıkar. Sürüden ayrılanı kurt değil farklılık kapar.

 

Fark Yaratmak İçin Yaratıcı Düşünmenin Yolları

 

 • İlk adım kendini tanımaktan geçer. Ne istediğinizi ve kim olduğunuzu iyi bilin.
 • Her insan eşsizdir ve yeteneklerle donanmıştır. Yeteneklerinizin farkına varın.
 • Hayal kurmanın sınırsızlıklarından faydalanın. Ket vurmayın.
 • Akılcı düşünmeyi bir kenara bırakmadan ‘’yapamam’’ demeyin. Çünkü yaparsınız.
 • Kuralcı olmayın, beyin fırtınası yaptığınız zaman esnek olun.
 • Bu süreçte ne kadar eğlenirseniz sağ beyin lobunuz o kadar sizin hizmetinizde olur.
 • Başarısız olmaktan korkmayın. Yaptığınız her yanlış bir tecrübe ve doğruya yaklaşılmış bir adımdır.
 • Çözüm bir tane değildir. Alternatifler her zaman vardır.
 • Farklı bilgilere ve insanlara açık olun. Bakış açınızı geliştirir.
 • En önemlisi inanın. İnanın ki hedefiniz imkansız olmaktan çıksın.

 

Tarih farklıları yazar. Neden tarih sizi de yazmasın? Amerikan Patent Dairesi Başkanı Charles Duell 1889’da ‘’Artık yeni hiçbir şey yok. İcat edilebilecek her şey icat edildi.’’ demiş ama sonraki yılların aykırı beyinleri onun bu sözlerine çelme takmıştır. Yani şu an birçok insana ışınlanmak imkansız gelebilir ama ışınlanma icat edilebilecek olsaydı bu kesinlikle aykırı bir beynin ürünü olurdu. İcat edilmemiş birçok icat, söylenmemiş birçok söz, evrene dair sınırsız soru işaretleri vardır. Hepsinin cevapları sizde. Farklı bakın, farkı yaratın.

Newton kafasına elma düştüğünde bunun nedenini sorguladı ve cevap buldu. Oysaki tarih boyunca kafasına elma düşen ilk kişi Newton değildi. 1968’e kadar yüksek atlamacıların hepsi yüzleri öne doğru dönük olarak yüksek atlama yaparlardı. Dünya rekoru o ana dek 173 cm idi. 1968 Meksika Olimpiyatları’nda tanınmamış bir atlet daha önce denenmemişi deneyerek çıtaya yüzünü değil sırtını döndü ve sırt üstü atladı.  223 cm atlayan aykırı beyin Dick Fosbory’di. Tek bir yol değil yollar olduğunu tüm dünyaya kanıtladı.

Modern çağın temelini atan matbaayı icat eden Johannes Gutenberg’dir. Eserlerinin etkileyiciliğiyle insanlığı kendilerine hayran bırakan; Dostoyevski, Ernest Hemingway, Franz Kafka, Virginia Woolf ve nicesidir. Giyilebilir kalp pilini icat ederek Forbes’in 30’unun Altında Bilim İnsanları listesine adını yazdıran Canan Dağdeviren’dir. Her biri farklı düşüncenin insanlarıdır. Renk skalasının sınırsız olduğu bir dünyada aynılaşmamanız dileğiyle.

Farklı ve özel kalın.

2 Yorum
 1. HÜSEYİN KARACA

  Yazara teşekkür etmek istiyorum açıkçası kaybettiğim umutlarımı yeniden kazandırdı

 2. OKAN GÜVEN

  Çok teşekkür ederim Hüseyin Bey, bende seninle aynı düşüncedeyim. Umarım her şey için geç olmadan fark yaratır ve farkımızı yaşatırız.


Bir yorum bırak!
%100 KALİTE

Saygın yayınevlerinden

SON BASKI

Son çıkanlar {çok sıcak}

ÜCRETSİZ KARGO

59₺ üzeri alışverişlerde

HIZLI TESLİMAT

14:00'dan önce AYNI GÜN KARGO