99TL ve üzeri alışverişlerde KARGO BEDAVA!
KAPIDA ÖDEME İMKANI ile güvenli alışveriş için herşey!

Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

ÜNİVERSİTE SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Bir yıl ya da daha fazla süredir çalıştın, çabaladın. Şimdi emeklerinin karşılığını alma zamanı. Tüm zorlukları güzel bir üniversite hayatı ile taçlandır. Unutma seni hayallerine getiren yolun en büyük ışığı üniversiten olacak, onu her ihtimali düşünerek ve gözlemleyerek seçmelisin. Yukarıda anlatmak istediğim gibi üniversite hayatımızın dönüm noktasıdır.

Peki bu dönüm noktasını en olumlu şekilde geçirmemiz için dikkat etmemiz gerekenler nelerdir? Üniversite seçimi yaparken neleri göz önünde bulundurmalıyız? Başlayalım mı?

  • Üniversitenin Mesleki Alandaki Başarısı

Öğrenim süren boyunca mesleki olarak ne öğreneceğin, kendine neler katacağın en önemli noktadır. Bunları üniversite hayatında, okulunla kazanacaksın. Bu sebeple seçeceğin üniversitedeki bölüm hocalarını, çalışma alanlarını ve projelerini mutlaka incelemelisin. Bölümünle ilgili olarak, çalışacağın atölyeyi ya da laboratuvaru da araştırmayı unutma.

 

  • Tercih Döneminde Kafanın Karışmasına İzin Verme

Tercih dönemi başlar başlamaz, gerek sosyal medya gerekse televizyon kanallarında yüzlerce üniversite reklamları görürüz. Bunlarla ilgili olarak hiçbir estetik malzeme ile kafanı karıştırma. Okulun için gerekli araştırmayı her alanda yap.

 

  • Üniversite İle İş Dünyası Arasındaki Köprü

Seçeceğin üniversite seni iş dünyasına ne kadar iyi hazırlayabilir bunu tart. Sana ne gibi bir kariyer olanağı sunduğunu öğren. Ve en önemlisi okulun girişimcilik hakkındaki tutumu. Üniversitede girişimcilere verilen bir destek olup olmadığına, bir girişimcilik klubü bulunup bulunmadığına ve girişimcilikle ilgili geçmiş etkinliklerine muhakkak göz at.

 

  • Sosyal İmkanlar

Bir diğer önemli kriter okulun fiziksel ve sosyal imkanları olmalı. Ders dışı zamanlarda yada vize-final dönemleri sonrası kafanı dağıtabileceğin aktivitelerin olduğu bir okul seni çok iyi hissettirecektir. Bu sebeple boş zamanlarında katılabileceğin seminerler, söyleşiler, turnuvalar gibi etkinliklerin yoğun tutulduğu bir okul seç ve kendini geliştirmen için sunulan bu fırsatı severek değerlendir.

 

  • Yabancı Dil Eğitimi

Günümüz şartlarında dil öğrenmenin artısı saymakla bitmez durumda. Hem üniversite hayatın hemde iş hayatı ve sosyal yaşamın için mutlaka ek en az bir dil öğrenmelisin, seçeceğin okul sana bu fırsatı sana sunuyor mu bunu mutlaka incele.

 

  • Yurtdışı Eğitim ve Staj İmkanı

Üniversite dönemi sadece mesleki eğitim alanı olmaktan çıkmalı. İş hayatına alışman ve dünyaya açılman için üniversite buna aracı olmalı. Bunu Erasmus adı verdiğimiz programla sağlayan birçok üniversite mevcut. Seçeceğin okulda Erasmus programının olup olmadığına çok dikkat etmelisin.

Bu küçük ama önemli noktalar senin üniversite hayatın ve onun devamında sürdüreceğin yaşantının için çok önemli detaylar. Doğru bir üniversite tercihi güzel bir geleceğin garantisi desek, abartmış olmayız.

Sevgili genç, umarız yazımızda gelecek yolculuğuna bir nebze ışık tutmuşuzdur.

Hedeflerin için çabalamayı ve kendine inanmayı hiçbir zaman bırakma.

 

Sevgilerimizle,

K12 ailesi her anında yanında.

0 Yorum
  1. ZAP


Bir yorum bırak!
%100 KALİTE

Saygın yayınevlerinden

SON BASKI

Son çıkanlar {çok sıcak}

ÜCRETSİZ KARGO

99₺ üzeri alışverişlerde

HIZLI TESLİMAT

14:00'dan önce AYNI GÜN KARGO