Tüm Ürünlerde 59TL ve üzeri alışverişlerde KARGO BEDAVA!
KAPIDA ÖDEME İMKANI ile güvenli alışveriş için herşey!

Zamanı Etkili Kullanabilmek

Zamanı Etkili Kullanabilmek

Zamanı Etkili Kullanabilmek

Hayatımızın neredeyse en önemli evrelerinin hepsinde karşımıza zorlu sınavlar çıkıyor. Bu sınavlarda başarılı olmanın çeşitli yolları vardır. Zaman yönetimi yapmak ise bunlardan birisidir. Sınavlarda başarılı olan öğrencilerin ortak özelliklerine baktığımız zaman süreyi etkili kullandıklarını görürüz. Sağlıklı olan bu süreci bilinçli bir şekilde götürmektir. Bu anlamda siz öğrencilerin metabiliş öğrenme yetisine sahip olmaları gerekir. Metabiliş, kişinin kendi öğrenme yolculuğunda nasıl öğrendiğini bilmesi, bilişsel özelliklerini tanıması, kısacası öğrenmeyi nasıl öğrendiğini bilmesidir. Bahsi geçen tanıma yetisi süreyi etkili kullanmayı kolaylaştırır.

Bilgi, sınavda başarılı olmak için ilk ve en önemli adımdır. Onun en büyük destekçisi ise süreci iyi yönlendirmektir. Ders süresi, tatil süresi, teneffüs süresi, dinlenme süresi derken hayatımızın her alanına nüfuz etmiş bir kavram görürüz. Bu sebeple sınavdaki süreyi etkili kullanabilmek adına, zamanı günlük hayatımızda da kontrollü kullanmayı bilmeliyiz.

Öğrencilerdeki stresin en büyük kaynağı sınavlara iyi hazırlanmamak, bilgiyi yeterince doyurmadığını bilmektir. Konuya hakimseniz o halde bilgiyi sınav esnasında sorun etmeyeceğinizi bilirsiniz. Başarılı olabilmek adına bilgi tek başına yeterli bir sebep değildir. Zaman yönetimi yapmayı bilmek, en az bilişteki bilgi kadar önemlidir. Zamanı iyi yönetemezsek panik oluruz ve bu panik etkisi duyuşsal ve bilişsel alanı zedeler, yapabileceğimiz soruları bile yapamayacak hale gelebiliriz. Zaman karşınıza çıkan sınavlarda dostunuz olsun diye, sizlerle önerilerimizi paylaşmak istedik.

 

NELER YAPMALI?

1) Okumalar yapmak anlama becerisini geliştirir. Bir soruyu bir kez okuyup anlamak sürenize olumlu yönde etki edecektir. Roman, hikaye, dergi, makale ne bulursanız okuyun, yararını göreceksiniz.

2) Bilgiyi edinin ve bunu testlerle destekleyin. Farklı tip sorular görmek sınavda işinizi kolaylaştıracaktır.

3) Denemeler sınavların ön gösterimi gibidir. Bu sebeple sınavlardan önce bol bol deneme çözmek önemlidir.

4) Deneme çözerken zaman tutmayı unutmayın. ‘’Hangi branşa, ne kadar süre ayırıyorsunuz?’’ sorusunun cevabını bilmek, sınav esnasında stresinizi azaltır.

5) Sınav başlamadan önce kitapçıktaki açıklamaları okumayı unutmayın. ‘’Bir seyi yanlış  yapıyor muyum acaba?’’ sorusunun yükünü üzerinizden atar.

6) Başarılı olduğunuz derslerden ya da sorulardan başlarsanız motivasyonunuzu olumlu yönde etkiler. Basitten karmaşığa yöntemini izlemek beyninize yapabiliyorum mesajını gönderir ve sınav boyunca bu düşünce size güven aşılar ki kendine güvenmek bu yolculuğun önemli anahtar kelimelerinden biridir.

7) Soruları cevaplarken soru köklerini iyi okuyun. Altı çizilmiş kelimeler soruyu kolaylaştırmak için var. Sınav öncesinde yapmış olduğunuz ek okumaların yararını bu aşamada göreceksiniz.

8) Yapamadığınız sorularla inatlaşmayın. O sorularla olan vakit kaybınız kolay soruları görmenize engel olabilir. Bir sorudaki inadınız üç, beş doğru cevabınıza engel olmasın. Siz de biliyorsunuz ki bir doğru cevap, belki de binlerce kişinin önüne geçmenizi sağlayabilir.

9) Sınav öncesi düzgün beslenmek önemlidir. Besleyici ve hafif gıdalar tüketin. Her zamanki rutininizi bir önceki cümleleri dikkate alarak uygulayabilirsiniz. Yanlış gıda tüketimiyle oluşan sağlıktaki sapma, dakikalarınıza engel olabilir.

10) Sürenin lehinize işlediğine inanın. Geçen süre kayıp değil, başarıya yaklaşılmış bir adımdır.

 

Sizler geleceğimizin aydınlık yarınlarısınız. Işığınız hiç sönmesin.

‘’Zaman, kimse arasında ayrımcılık yapmayan bir işverendir. Yeni bir güne başlarken herkes aynı sayıda saat ve dakikalara sahiptir. Örneğin zenginler parayla daha fazla saat satın alamazlar. Aynı şekilde bilim adamları yeni dakikalar icat edemez. Ya da yarın kullanmak üzere bugünün zamanını biriktiremezsiniz. Ancak zaman yine de son derece adil ve bağışlayıcıdır. Geçmişte vaktinizi ne kadar boşa harcarsanız harcayın, hala koca bir ‘’yarına’’ sahipsinizdir.’’ Denis Waitely

0 Yorum

Bir yorum bırak!
%100 KALİTE

Saygın yayınevlerinden

SON BASKI

Son çıkanlar {çok sıcak}

ÜCRETSİZ KARGO

59₺ üzeri alışverişlerde

HIZLI TESLİMAT

14:00'dan önce AYNI GÜN KARGO